Słowa są bez wątpienia podstawowymi elementami, "cegiełkami" języka. Nauka nowych słów stanowi poważne wyzwanie dla wielu uczących się języka. Szybkie przyswajanie dużej ilości słów jest marzeniem każdego uczącego się języka. Dla niektórych jest to prawdziwa obsesja. Dość często wysiłki te spotykają się z rozczarowaniem i frustracją.
Nie jest więc zaskoczeniem, że jednym z najczęstszych pytań, jakie dostaję tutaj i na YouTube, jest pytanie o to, jak uczyć się słówek.
Dlaczego tak trudno jest zapamiętać nowe słowa?
Zapamiętywanie nowych terminów wydaje się być trudnym zadaniem z wielu powodów. Ogólnie rzecz biorąc, mózg ma tendencję do selekcjonowania informacji, które otrzymuje, odrzucając to, co uważa za niepotrzebne. Wyobraź sobie, że zapamiętujesz każdy szczegół, który trafia do twojego mózgu: zapamiętałbyś tysiące słów bez wysiłku, ale zapłaciłbyś za to straszną cenę: twój mózg nieustannie walczyłby z ciągłą, niechcianą i irytującą ingerencją bezużytecznych informacji. Na szczęście nasz mózg pracuje w swoim własnym rytmie i "samoreguluje się", jeśli chodzi o organizowanie informacji.
Zapominanie informacji jest więc w gruncie rzeczy dobrą rzeczą. Celem jest pomoc mózgowi w zapamiętywaniu informacji, które uważamy za ważne. Osoby uczące się języków obcych chcą zapamiętać jak najwięcej słów i często im się to nie udaje. Dochodzą do wniosku, że po prostu nie mają dobrej pamięci i dlatego nauka języków obcych nie jest dla nich. Jest to kolejny mit, który należy obalić.
Niezależnie od swoich ograniczeń, mózg posiada niezwykłą zdolność do uczenia się i zachowywania informacji. Sekret tkwi w tym, jak ją naprawdę wykorzystać.
Istnieje słynny wykres zwany "krzywą zapominania":
Jeśli nauczymy się nowego słowa lub wyrażenia w dniu X, informacja ta zaniknie w naszej pamięci w ciągu zaledwie kilku dni. Nie zdziw się więc, jeśli nie będziesz w stanie przypomnieć sobie danego słowa po tym, jak nauczyłeś się go zaledwie kilka dni wcześniej.
Jak możemy poprawić naszą zdolność do zapamiętywania nowych słów?
Proces przyswajania nowych informacji można ogólnie podzielić na 3 kategorie: dekodowanie, przechowywanie i odzyskiwanie. Kiedy mózg otrzymuje nową informację, dekoduje ją, a następnie przechowuje. Przechowywane informacje mogą być później odzyskane w przyszłości. Jeśli nie możemy sobie czegoś przypomnieć (tzw. "luka w wiedzy"), coś poszło nie tak podczas jednej z tych faz.
Istnieje kilka rodzajów pamięci: pamięć krótko- i długoterminowa, pamięć sensoryczna itd. Ta ostatnia odbiera informacje poprzez stymulację zmysłów, takich jak wzrok, dotyk, węch. Pamięć krótkotrwała, zwana też roboczą, przechowuje niewielkie ilości informacji przez krótki czas. Używamy jej, gdy wykonujemy obliczenia umysłowe, zapamiętujemy hasło, kod lub numer telefonu. Jeśli chcemy zapamiętać jakieś słowo, musimy umieścić je w pamięci długotrwałej. Jak to zrobić skutecznie?
Pamięć jest jak mięsień, zanika, jeśli nie pracuje. Każda zaniedbana zdolność/sprawność ma tendencję do osłabienia i w końcu zanika. Dlatego trzeba ją stale stymulować. Najlepszym sposobem na to jest ciągłe powtarzanie. Jeśli chcesz, aby Twoja pamięć działała dobrze, spraw, aby codziennie pracowała po trochu. Powtarzanie czynności wywołuje efekt kumulacyjny, którego głównym celem jest wtłoczenie informacji do naszego mózgu bez naszego świadomego wysiłku.
KLUCZOWE CZYNNIKI
Oto kilka kluczowych czynników, które mogą poprawić Twoją ogólną zdolność do zapamiętywania nowych terminów i wyrażeń
Zainteresowanie
Aby poprawić swoją zdolność do rozpoznawania i zapamiętywania nowych słów i wyrażeń, musisz być zainteresowany i pasjonować się tym, co robisz. Kultywowanie zainteresowania daną dziedziną i ciągłe przypominanie sobie, dlaczego to robisz, stanowi niesamowity bodziec w procesie uczenia się. Kiedy zaczynasz uczyć się języka, wyobraź sobie, jak wiele możliwości daje posługiwanie się nim w pracy, w przyjaźni, w uczuciach. Emocje wzmacniają pamięć. Od Ciebie zależy, czy tak się stanie.
Uwaga
Koncentracja i uwaga są kluczowymi czynnikami w procesie uczenia się. W dobie Internetu koncentracja jest osłabiona z powodu wielozadaniowości. Proponuję więc wyeliminować radio muzyczne i wszystkie inne potencjalne czynniki rozpraszające i skupić się na zadaniu. Koncentracja pomoże znacznie zwiększyć Twoje wyniki.
Zrozumienie
Uczymy się tylko tego, co jesteśmy w stanie zrozumieć. Kiedy w pełni rozumiesz zdanie lub pojęcie, rozumiesz również jego pojedyncze części i powiązania między nimi. Inżynier, który dowiaduje się, jak działa obwód elektroniczny, z dużym prawdopodobieństwem rozumie jego pojedyncze elementy. To samo dotyczy osoby uczącej się języków obcych: jeśli zrozumie dane zdanie, lepiej zapamięta słowa.
Stowarzyszenie
Nasz mózg to ogromna sieć neuronów: każdy pojedynczy neuron jest połączony z dziesiątkami tysięcy innych neuronów. Jeśli więc chcemy jak najlepiej wykorzystać procesy uczenia się, powinniśmy dostosować je do tego, jak zbudowany jest nasz mózg. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi do tego celu jest asocjacja, czyli łączenie nowych informacji ze starymi, które są przechowywane w naszej pamięci długotrwałej. Można to robić na wiele sposobów.
Wizualizacja
Jednym z tych sposobów są obrazy. Nasz mózg przetwarza informacje również za pomocą kolorów, form, itp. Jeśli połączymy dane słowo z obrazem, to słowo to będzie bardziej prawdopodobne, że zostanie powiązane z innymi informacjami już przechowywanymi w naszej pamięci. W rezultacie zapamiętamy je lepiej. Na przykład, aby zapamiętać imię danej osoby, można umieścić je w odniesieniu do konkretnej cechy jej wyglądu. Im bardziej absurdalne jest to skojarzenie, tym łatwiej zapamiętasz imię tej osoby.
Konsolidacja
Poświęć czas na przetwarzanie i przechowywanie informacji. Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na to jest po prostu przeglądanie tego, czego się nauczyłeś w regularnych odstępach czasu. Powtarzanie czegoś sprawia, że Twój mózg uświadamia sobie, że może potrzebować tej informacji i pomaga Ci ją utrwalić w znacznie bardziej efektywny sposób.
Kontekst
Kontekst jest najważniejszy w nauce języka. Ważne jest, aby zawsze uczyć się słów w ich kontekście, który pomaga Twojemu mózgowi tworzyć obrazy, kojarzyć słowo z innymi słowami. Im ciekawszy jest tekst, tym bardziej będziemy zmotywowani, aby go zrozumieć, a tym samym zapamiętać.
Różnorodność kontekstów
Czytanie sprawia, że łączymy kropki. Kiedy dużo czytamy, ogromnie zwiększamy możliwość znalezienia tego samego słowa w różnych kontekstach, co ogromnie wzmacnia naszą zdolność do jego zapamiętania. Po raz kolejny, ważną rolę odgrywają skojarzenia.
Dynamiczny
Nauka języka jest umiejętnością, którą nabywamy. Dynamiczny proces uczenia się jest lepszy od statycznego "studiowania" języka, gdzie części są analizowane w izolacji i bez kontekstu, zamiast być wchłaniane w interesującą treść.
.