Kto mówi po włosku?
Według szacunków jakie są podawane językiem włoskim posługuje się od 60 do 100 milionów osób. Należy od do języków indoeuropejskich, podrodziny języków romańskich, gdzie odnaleźć można języki italskie. Włoski to język rozbudowanych dialektach, w sumie można mówić nawet o 20 co związane jest z różnymi regionami geograficznymi, typowymi dla danego dialektu. Językiem włoskim posługiwać się można bez problemu we Włoszech. San Marino, Watykanie, Szwajcarii oraz Istrii, gdzie jest on językiem oficjalnym. Oprócz tego dobra komunikacja jest możliwa również na terenie Albanii, Libii, Etiopii oraz na Malcie. Jest jeszcze około 20 krajów, gdzie jest wielu użytkowników skupionych wokoło społeczności emigracyjnej.
Historia języka włoskiego
Początki języków romańskich to czas po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, gdy łacina miała coraz mniejsza rolę w stosunku do języków regionalnych, które świetnie się rozwijały. Niektórzy twierdzili, że rozwijały się one z języków ludowych, które istniały łącznie z łaciną. Włoski jest uważany za ten język, który do łaciny jest najbardziej zbliżony. Obecny kształt języka włoskiego to również wynik działania średniowiecznych pisarzy takich jak Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio, którzy język toskański wynieśli do poziomu języka literackiego. W czasach renesansu powstała również kompletna gramatyka języka włoskiego. Ciężko mówić o konkretnych etapach kształtowania się tego języka ponieważ przebiegały one bardzo płynnie i trudno je od siebie wyraźnie oddzielić.
Zastosowanie w biznesie
Na arenie międzynarodowej język włoski nie ma szczególnej roli tak jak angielski. Jednak znajomość tego języka może być przydatna i mieć wpływ na relacje biznesowe z osobami, które tym językiem również się posługują. Każda firma, która chce na włoskim czy szwajcarskim rynku działać powinna starać się o jednego pracownika, który tym językiem będzie w stanie się płynnie porozumiewać.
Skąd przekonanie, że włoski jest łatwy do opanowania?
Istnieje wiele różnych stereotypów o Włochach, że płynie w nich gorąca krew, że są spontaniczni, dużo gestykulują i mają ekscentryczną mowę. Dlatego cudzoziemcom łatwiej ich rozumieć. Obserwując z boku konwersację Włochów można mieć wrażenie, że się kłócą. Taka wylewność ma jednak swoje zalety, ponieważ ucząca się języka osoba również tym emocjom będzie ulegać., dzięki temu włości są w stanie łatwo domyśleć się wypowiedzi, nie trzeba tracić czasu na analizę pomyłek. Znaczenie ma również to jak rozbudowana jest komunikacja niewerbalna. Gesty potrafią wiele powiedzieć. Włosi to zwolennicy stwierdzenia, że w gestach jest aż około 50% całej istotności języka.
Język włoski w tłumaczeniach technicznych
Tłumaczenia techniczne jeśli mają być wykonane profesjonalnie muszą być realizowane zgodnie ze wszystkimi zasadami. Włosi słyną z tego, że mają donośny ton głosu i mocną gestykulację. We włoskim języki rzeczowniki maja dokładnie dwa rodzaje chodzi o rodzaj żeński oraz męski. Problemem dla tłumaczy może być również to jaki będzie rodzajnik. We włoskim występuje on w trzech różnych formach. Tak jak w innych romańskich językach nie ma fleksyjnej końcówki. Nie będzie również występować w tym języki temat.
.